Практика мови в повсякденному житті
Дві проблеми, з якими стикаються люди, початківці вивчення мови, - це відсутність часу і страх не впоратися великий обсяг інформації. Ці труднощі легко подолати.По-перше, не потрібно заучувати відразу великий обсяг нових слів. Автори словника Macmillan провели дослідження, яке показало: досить знати 2500 найбільш поширених слів, щоб розуміти 80% мовлення. Схожі результати дає Оксфордський словник - 3000 слів. Ці списки регулярно публікуються, з них і потрібно починати вивчення англійської мови. З таким словниковим запасом ви вже зможете читати новини, популярні книги, дивитися фільми і відеоблог.
Щоб слова краще запам'ятовувалися, їх потрібно використовувати в повсякденному житті. Для цього підійдуть різні способи. Можна, можливо:
- Наклеїти на навколишні предмети стікери з їх англійськими назвами. Це допоможе швидко освоїти побутову мову.
- Змінити мову інтерфейсу на всіх гаджетах - комп'ютері, планшеті, мобільному телефоні. Це збільшить словниковий запас, допоможе вийти із зони комфорту і вивчити англійську, навчить взаємодіяти з новою мовою.
- Знайти в соціальних мережах тематичні англомовні групи - наприклад, присвячені хобі, подорожей, кінематографу. Приєднуйтеся до них і спробуйте спочатку просто читати обговорення, а потім і брати участь в них.
- Підспівувати пісням - це один з найприємніших способів вивчити англійську. Часто проспівати фразу простіше, ніж її вимовити. Заодно можна дізнатися ідіоматичні вирази (адже це жива розмовна англійська), а потім пошукати інформацію про те, як розуміти слова пісні.
Багато часу ці способи вивчення мови не займають. Їх можна поєднувати зі звичайними повсякденними справами. Якщо додатково ходити на заняття на курсах, процес піде швидше. Тут важливу роль грає не тривалість навчання, а його регулярність і частота.
Як розширити англійський словниковий запас
Якщо вивчення англійської мови необхідно для роботи, то побутового словникового запасу недостатньо. Потрібно знати професійні терміни - їх теж варто поступово включати в свій навчальний план. У міру просування треба буде додавати нові поняття і в уже вивчені лексичні теми.
Є кілька способів розширити словниковий запас:
- Встановити на смартфон спеціальний додаток, за допомогою якого можна щодня вчити кілька нових слів.
- Читати регулярно тексти англійською мовою. Якщо зустрічається незнайоме слово, спочатку його можна дивитися в англо-російській словнику. Але щоб краще вивчити англійську, при наявності базового словникового запасу шукайте значення в Оксфордському словнику.
- Дивитися навчальні відеоролики, які допоможуть не тільки самостійно освоїти нові слова, а й підібрати синоніми до тих, які ви вже знаєте.
В інтернеті є корисні проекти на кшталт TED - там запрошені експерти в форматі конференцій та вебінарів знайомлять слухачів з різними темами: медициною, архітектурою, психологією. Це науково-популярні лекції, матеріал викладають простими і зрозумілими словами. Завдяки цьому можна не тільки вивчити англійську, а й розширити кругозір. Виступаючі спікери зазвичай є відомими фахівцями в своїй сфері. А про наукові досягнення ви дізнаєтеся від вчених.
Культурна практика: читання книг, перегляд серіалів і фільмів на англійській мові
Новачкові вивчення англійської мови варто почати з дитячих книг. Короткі тексти написані простою мовою, тому історії про ведмежа Паддінгтоні або про пригоди Вінні Пуха будуть хорошою практикою.
У міру того, як ваш рівень буде підвищуватися протягом року, можна приступати до більш складним книгам:
- Комікси. У них трохи тексту, але зустрічаються складні слова і поняття. Ілюстрації допомагають краще розібратися в написаному.
- Російські класичні романи англійською мовою - в перекладі багато фраз і обороти звучать простіше, ніж в оригіналі, а сюжет і контекст вам вже відомі.
- Англомовна періодика - сайт BBC, The New Yorker, National Geographic, інші видання. Увійдіть на форумах - там користувачі можуть дати пораду, які ресурси вважають більш цікавими з обраної теми.
- Статті в Вікіпедії і інші інформаційні сайти.
Ви розширите словниковий запас, а ще запам'ятайте, як правильно пишуться слова. Це допоможе справити враження на роботодавця, коли ви будете писати резюме. Про правила граматики теж не варто забувати.
Щоб поліпшити вимову, слухайте новини BBC. Диктори говорять чітко, без акценту і діалектних слів.
Вивчення англійської мови передбачає і інші варіанти занурення в мовне і культурне середовище. Дивіться більше фільмів і серіалів на мові оригіналу. Спочатку багато слів ви не будете розуміти. Але тут головне - ритм, інтонації, звучання. Це допомагає звикнути до того, як кажуть native speakers. Щоб вивчити англійську швидше, включайте новини фоном. Поступово, коли ви звикнете до ритму, почнете виділяти і знайомі слова, і нові обороти. Для цього можна слухати подкасти на тему, що цікавить.
BBC пропонує слухачам аудіосеріали - без відеоряду, але з музичним супроводом і звуковими ефектами. Над такими постановками працюють багато відомих акторів - наприклад, над аудіосеріаламі по книгам Террі Пратчетта або Ніла Геймана, які можна почитати і в російській перекладі.
Вивчити англійську можна за фільмами і серіалами. Але потрібно врахувати, що в американських і австралійських серіалах вимова буде специфічним, тому краще вибирати британський контент з класичним англійським.
Якщо немає часу на перегляд часових серій, вивченням англійської мови можна займатися і по короткометражки. Коли добре освоїте базові поняття та ідіоматичні звороти, можна поступово включати в свій культурний багаж виступу коміків - у них є жарти, засновані на грі слів.
Заняття з викладачем
Хоча вивчити англійську можна самостійно, краще займатися з викладачем, тому що він:- запропонує грамотно вибудувану програму;
- знайде якісні матеріали для занять - самому вибрати з великої кількості роликів і додатків дуже важко;
- пояснить незрозумілі моменти;
- забезпечить хороший темп просування.
Є викладачі, які готують студентів до іспиту або здобувачів до співбесіди англійською. Вони знають, яких підводних каменів очікувати в тій чи іншій ситуації, тому зможуть підготувати вас до цього. А якщо треба буде пройти тест на словниковий запас англійської, з викладачем це буде простіше зробити завдяки контролю і мотивації.
Як побороти страх розмовляти англійською
Коли ви довго займаєтеся вивченням англійської мови, то стикаєтеся з проблемою - знання залишаються теоретичними. У багатьох виникає страх писати тексти або розмовляти цією мовою.Іноді труднощі виникають через те, що людині складно спілкуватися з незнайомими людьми і на рідній мові. Тому спочатку потрібно проаналізувати причини. Якщо ви знаєте, що будь-яку розмову вимагає у вас часу на обдумування, заздалегідь складіть приблизний список питань і відповідей. Якщо вивчити англійську потрібно для того, щоб отримати роботу, спробуйте подумки розіграти сцену співбесіди. Якщо займаєтеся з викладачем, він в цьому допоможе.
Можна пошукати в місті клуби, засновані для спілкування іноземною мовою. Туди ходять люди, які також займаються вивченням англійської мови і при цьому не впевнені в своїх силах. Підтримуючи один одного, можна домогтися гарних результатів. Можна залучити до розмовній практиці друзів. Коли з'явиться впевненість, можна буде шукати носіїв мови, з якими ви продовжите практику вже на новому рівні. Використовуйте будь-яку підвернувся можливість і не намагайтеся вибачатися за свій рівень - співрозмовники оцінять ваше прагнення говорити їхньою мовою. І продовжуйте заняття з викладачем - хороший наставник простежить, щоб протягом заняття ви отримували належну розмовну навантаження.
Занурення в англомовне середовище
Неможливо вивчити англійську без занурення в мовне середовище. Тому потрібно планувати свої поїздки так, щоб отримати від них додаткову користь. Якщо є можливість відправитися у відпустку за кордон, краще вибирати англомовну країну. Заодно це допоможе познайомитися з реаліями життя, корисними для подальшого вивчення англійської мови.Сьогодні практикується спосіб подорожей, при якому зупиняються не в готелі, а у інших людей, знімаючи кімнату через відповідні ресурси. Це теж допомагає швидше освоїтися і отримати хорошу мовну практику.
Як швидко вивчити англійську? Для цього можна вибрати зарубіжні онлайн-курси, це допоможе краще освоїти багато понять. Однак потрібно підходити до справи серйозно - регулярно проходити тести, записувати складні моменти, щоб потім приділити їм більше часу. Швидкі результати - це завжди наполеглива праця, особливо при вивченні іноземної мови.